گیشا(کوی نصر)، بالاتر از خیابان نهم، پلاک 140، طبقه اول (بالای همکف)

ویولن

صفحه اصلی سازشناسی ویولن

ویولن یک واژه فرانسوی است اما این ساز اولین بار و در حدود سیصد سال پیش در ایتالیا ساخته شد. البته خیلی معتقدند که ساختار ویولن بسیار شبیه رباب است و ممکن است سازندگان اروپایی از رباب الهام گرفته و آن را تغییر داده باشند. ویولن جزء ساز‌های زهی و آرشه‌ای است و حدود 58 قطعه دارد.

اجزای تشکیل دهنده ویولن

اجزا تشکیل دهنده‌ی ویولن عبارتند از: آرشه، جعبه طنینی، دسته، خرک، گریف، سیم گیر و سیم ها، که همه‌ی این اجزا در کنار هم یک وزن 400 گرمی را برای این ساز ایجاد می‌کنند. البته ویولن در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شود تا نوازنده ساز مناسب بدن خود را داشته باشد. کودکان از ویولن‌های کوچک تر استفاده می‌کنند.

انواع ویولن

خانواده ویولن را در سه دسته جا می‌دهند: ویولن، ویولا و ویولن سل. انواع ویولن عبارتند از ویلون اکوستیک و ویولن الکتریک. ویولن اکوستیک نوع کلاسیک و ساده ویولن است که بیشتر شناخته شده است. اما ویولن الکتریک را بیشتر در موسیقی های جاز و پاپ استفاده می‌کنند. در ویولن‌های الکتریک جعبه طنینی وجود ندارد و همانطور که از نامش پیداست این نوع ویولن دارای یک خروجی الکتریکی برای ایجاد صدا است. ویولا سازی مشابه ویولن‌های آکوستیک اما کمی بزرگتر است و صدای خارج شده از آن بم تر و عمیق تر است. ویولن سل اما سازی بزرگ است طوری که برای نواختن میان دو پای نوازنده جای می‌گیرد.

ویولن سازی است که می‌توان با سبک ها و متدهای مختلف نواخته شود، این ساز منعطف در دستگاه موسیقی ایران جای ویژه‌ای برای خود باز کرده است، و هنرمندان خوش ذوق ایرانی با تغییر کوک ساز آن را به زیبایی وارد دستگاه های موسیقی سنتی کرده اند. در آموزش ویولن، هنرجو ابتدا با سبک غربی آشنا می‌شود، چرا که موسیقیدانان معتقدند ویولن سازی غربی است و باید ابتدا روش کلاسیک ساز را آموخت، سپس با تغییر کوک نوازنده می‌تواند در ردیف موسیقی ایرانی بنوازد. از معروفترین نوازندگان ساز ویولن در ایران می‌توان به ابوالحسن صبا و پرویز یاحقی اشاره کرد.

آموزش ویولن

آموزش ویولن می‌تواند یکی از سخت ترین و پرچالش ترین آموزش‌های موسیقی باشد، چرا که این ساز را در رده سازه‌های مشکل طبقه بندی کرده‌اند. ویولن در دست هنرجوی مبتدی، ابتدا صدای ناهنجاری دارد اما با فراگیری کامل و یادگیری و نت خوانی، صدای بی نظیر و مسحور کننده‌ی ویولن، هنرجو را مجذوب خود می‌کند.

در آموزش ویولن، ابتدا نحوه صحیح گرفتن ویولن را به هنرجو آموزش می‌دهند زیرا معتقدند نحوه صحیح در دست گرفتن ساز بر روی کیفیت صدای خروجی موثر است. برای نواختن، ویولن را عمدتا روی شانه چپ می‌گذارند و با چانه تعادل آن را حفظ می‌کنند، آرشه در دست راست قرار می‌گیرد و بر روی سیم ها کشیده می‌شود.

ویولن باید به شکلی گرفته شود که موازی زمین و متمایل به سمت چپ باشد. این تنها بخشی از اصول گرفتن صحیح ساز ویولن است، نکات و ظرایف دیگر در باب وضعیت صحیح بدن، انگشتان، آرشه و... وجود دارد که هنگام آموزش ویولن با آن برخورد می‌کنید و متوجه خواهید شد این ساز چرا ساز مشکل خطاب می‌شود.

ممکن است این سوال پیش بیاید که بهترین زمان برای آموزش ویولن چه سنی است؟ جواب این سوال درگرو علاقه‌ی هنرجو به ساز و موسیقی است. ویولن نیازمند دقت و حوصله و تمرین بسیار است و اگر هنرجو این سه را به کار ببندد پس از مدتی در کنار لذت نواختن این ساز بی نظیر، تبدیل به نوازنده‌ای حرفه ای خواهد شد.

مشاهده همه سازها
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی