گیشا(کوی نصر)، بالاتر از خیابان نهم، پلاک 140، طبقه اول (بالای همکف)

پیانو

صفحه اصلی سازشناسی پیانو

ساز پیانو یکی از سازهای صفحه کلیددار است که در سال 1709 میلادی توسط "بارتولومئو کریستوفری" و از روی سازی به نام "هارپسیکورد" در ایتالیا ساخته شد. این ساز هشت اکتاو دارد که بالاترین میزان دامنه صوتی در میان سازهاست به همین خاطر هم پیانو را به عنوان مادر سازها و کامل ترین ساز می‌شناسند. هر پیانو از اجزای بسیار حساس و مهمی تشکیل شده است که هر یک کارایی و وظیفه‌ای دارد. مهمترین اجزای اصلی پیانو، چارچوب ساز، ساند بورد، صفحه چدنی ساز، تخته سیم گیرها، اکشن ساز و پدال‌های پیانو است.

انواع پیانو

  • پیانو آکوستیک
  • پیانو دیجیتال

در پیانوهای آکوستیک، بعد از فشردن کلیدها، صدا از طریق چکش متصل به کلیدها به سیم های فلزی برخورد می‌کند و در نهایت با ارتعاش سیم ها در داخل جعبه چوبی، صدای نهایی ایجاد می‌شود. اما پیانوهای دیجیتال همان طور که از نامشان هم پیداست صدای تولید شده توسط آنها واقعی نیست، آنچه ما از پیانو دیجیتال می‌شنویم سمپل کامپیوتری است. این نوع پیانوها کوچک‌اند و راحتی هم حمل می¬شوند.

پیانوهای آکوستیک به دو نوع گرند و دیواری تقسیم می‌شوند. پیانوهای گرند یا افقی گرانترین و باکیفیت ترین نوع پیانو است، که خود به شش دسته کنسرت، حرفه‌ای، کلاسیک، متوسط، کودک و کوچک تقسیم می‌شود. اگر می‌خواهید پیانوی ارزان‌تر و کوچک‌تری داشته باشید بهتر است به سراغ پیانوهای دیواری بروید، که خود این نوع پیانو به آپارات حرفه‌ای، استودیو، کنسول و اسپینت تقسیم می‌شوند.

آموزش پیانو به کودکان

کودکان به دلیل گستره وسیع ذهنی و اوقات فراغت بیشتر توانایی بالاتری برای آموزش پیانو نسبت به بزرگسالان دارند و خیلی سریع تر تبدیل به یک نوازنده‌ی حرفه‌ای می‌شوند. آموزش پیانو به کودکان باعث سلامت روحی و رشد فکری کودکان هم می‌شود. نواختن پیانو در کودکان به دلیل هماهنگی میان چشم، دست و مغز، باعث می‌شود کودک در طول زمان هوشیارتر و زیرکتر عمل کند. این در کنار ایجاد آرامش و ثبات روحی در اثر زدن یک ساز کلاسیک است.

زمان آموزش پیانو

حتما این سوال برای هنرآموزان و علاقمندان پیانو پیش می‌آید که چقدر زمان برای آموزش پیانو لازم است؟ یا چقدر طول می‌کشد تا هنرجو تبدیل به یک نوازنده‌ی حرفه‌ای شود؟ به طور دقیق نمی-توان مدت زمان لازم را برای حرفه‌ای شدن در پیانو را مشخص کرد. ممکن است این زمان حدود ده سال طول بکشد. اما آنچه مسلم است علاقه به زدن پیانو می‌تواند تمام این پیش فرض‌ها را کنار بگذارد. اگر علاقه و انگیزه هنرجو زیاد باشد به طور حتم زمان رسیدن به هدفش نیز تغییر خواهد کرد.

در نوازندگی پیانو مانند هر ساز دیگری، تمرین مداوم، باعث افزایش مهارت و سرعت در یادگیری می‌شود.برای نواختن پیانو باید حدود 48 نت را بیاموزید. اگر شیوه‌ی صحیحی را برای زدن این نت-ها بیاموزید و به کار ببرید، حدود شش ماه طول می‌کشد تا پایه و اساس نت خوانی را یاد بگیرید اما هر چه تمرین کمتر باشد می‌تواند این مدت را با تاخیر بیشتری همراه کند.

آموزش پیانو را شاید بتوان در عصر جدید با کتاب‌های مختلف آموزشی و ویدئوها و اپلیکیشن‌های گوناگون دید. اما نواختن پیانو فقط آموختن نت‌خوانی و زدن صحیح کلیدها نیست بلکه کوچکترین جزئیات از نحوه نشستن تا نوع فشردن کلیدها می‌تواند بر روی صدای خروجی از پیانو تاثیرگذار باشد، که آموزش همه‌ی این‌ها نیازمند قرار گرفتن استادی متبحر در کنار هنرجو است تا هرآنچه را که لازمه‌ی این ساز است برای او توضیح دهد.

مشاهده همه سازها
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی