گیشا(کوی نصر)، بالاتر از خیابان نهم، پلاک 140، طبقه اول (بالای همکف)

گیتار کلاسیک

صفحه اصلی سازشناسی گیتار کلاسیک

آموزش گیتار کلاسیک به دلیل محبوبیت نوازندگی با ساز گیتار برای تعداد بی شماری از علاقه مندان به دنیای موسیقی در تمامی مقاطع سنی، یکی از رویاهای شیرین آن ها به شمار می‌آید. چنانچه اقدامات درستی برای یادگیری گیتار کلاسیک انجام شود، به طور قطع نتیجه‌ای بسیار مطلوب را برای همه‌ی علاقه مندان در هر سنی به همراه خواهد آورد، این رویای شیرین به حقیقت تبدیل خواهد شد و بهترین آموزش را تجربه خواهند کرد.

اولین نکته‌‌ی بسیار مهم در زمینه ی آموزش گیتار کلاسیک این نکته است که هرچند یادگیری هر نوع سازی از جمله گیتار کلاسیک (Classical guitar) از سنین کودکی نتیجه‌ای بسیار عالی خواهد داد و سرعت یادگیری نیز بسیار بالا خواهد بود اما هر فردی در هر سنی می‌تواند اقدام به یادگیری گیتار کند و چه بسا بسیاری از این افراد فوق العاده بهتر از افرادی که در سنین کودکی یادگیری را شروع کرده اند، عمل کنند.

نکته‌ی دیگری که در بهتر پیش رفتن آموزش گیتار کلاسیک بسیار اثرگذار خواهد بود، شناخت اجزای تشکیل دهنده این ساز می‌باشد. در حقیقت هنرجو بدون شناخت بخش های مختلف گیتار در طول مدت زمان یادگیری خود یک وسیله‌ی ناشناخته را در دست گرفته است. به همین دلیل هر نکته‌ی آموزشی که استاد نوازندگی به آن اشاره کند، برای او کاملاً مبهم خواهد بود. وقتی نوازنده شناختی از ساز خود نداشته باشد با آن غریبه است و به هیچ وجه نمی‌تواند ارتباط مناسبی با ساز خود برقرار کند، اصطلاحات نوازندگی را یاد نمی‌گیرد و روند یادگیری او بسیار کند پیش خواهد رفت. به طور کلی نتیجه‌ی آشنا نبودن با بخش‌های مختلف یک ساز از جمله ساز گیتار برای نوازنده‌ی آن به طور حتم موفق نبودن در نوازندگی خواهد بود.


معرفی اجزای تشکیل دهنده‌ی گیتار

  • گوشی‌های گیتار کلاسیک: گوشی های کوک یا پیچ کوک کردن یا تیونینگ بر روی سر دسته گیتار یا هد استاک (Head Stock) قرار دارند و یک سر سیم های گیتار نیز به هر کدام از این گوشی‌ها متصل شده است. این بخش از گیتار کلاسیک برای کوک کردن ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • فرت‌های گیتار کلاسیک: هر کدام از فرت‌ها به نوازنده ی گیتار یکی از نت‌های موسیقی را برای نواختن نشان می‌دهد. به همین دلیل است که در آموزش گیتار کلاسیک بخشی از آموزش به نحوه‌ی نوازندگی و اجرای نت ها با توجه به این بخش از ساز اختصاص دارد.
  • صفحه‌ی انگشت گذاری: هنرجویان در آموزش گیتار یاد می‌گیرند تا با قرار دادن انگشتان دست خود در قسمت‌های مختلف این بخش و به ارتعاش درآوردن سیم‌های گیتار در هر کدام از قسمت‌های آن، صدای مورد نظر را برای اجرای موسیقی تولید نمایند.
مشاهده همه سازها
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی