گیشا(کوی نصر)، بالاتر از خیابان نهم، پلاک 140، طبقه اول (بالای همکف)

آواز کلاسیک

صفحه اصلی سازشناسی آواز کلاسیک

آموزش آواز کلاسیک، امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است، و همه فهمیده‌اند که اجرای آواز کلاسیک بدون تعلیم و آموزش و تنها با تکیه بر استعداد ممکن نیست. آواز از دیرباز یکی از راه‌های بیان احساسات و درونیات انسان بوده است. اگر بخواهیم آواز کلاسیک، را در کشور طبقه بندی کنیم، می‌توانیم آن را در دو گروه آواز کلاسیک غربی و آواز کلاسیک ایرانی، قرار دهیم. آواز کلاسیک غربی دارای پیچیدگی‌های خاص خود است و پیشینه ای طولانی دارد، علاقمندان به این بخش باید بدانند که این سبک آواز دارای تنوع اجرایی است، که می توان برخی از مهمترین انواع آن را آوازهایی مانند: اپرا، لیریک، لید و آواز نپالی دانست.

آواز کلاسیک ایران یکی از غنی ترین آواز هاست و همیشه طرفداران خاص خود را داشته است. آواز کلاسیک ایرانی در هفت دستگاه ماهور، شور، همایون، نوا، سه گاه، چهارگاه، راست پنجگاه اجرا می شود و خود دستگاه شور دارای مشتقاتی است که آواز های ابوعطا، افشاری، بیات ترک و دشتی از آن حاصل می شود و حتی دستگاه شور هم از مشتقات آواز همایون است. با نگاهی به این توضیحات متوجه می شویم که آواز کلاسیک ایرانی تا چه حد پیچیدگی دارد و علاقمندان به این هنر بدون آموزش نخواهند توانست از عهده این مهم برآیند.

آموزش آواز کلاسیک دارای جزئیات و بخش های مختلف است از آموزش نفس گیری و هم خوانی با سازگرفته تا نحوه‌ی اجرا روی سن. در آموزش آواز کلاسیک جزئیات از اهمیت بسیاری برخوردارند زیرا کوچک ترین اشتباه خواننده، سبب فالش خوانی یا خارج خوانی، می‌شود.

یکی از کارهایی که به هنرجو آموخته می شود تقویت صداست، مدرسان آواز معتقدند که تقویت صدا تنها از طریق تنفس صحیح و دیافراگمی انجام می شود. و دیگر اینکه هنرجو باید بتواند صدای منحصر به فرد خود را پیدا کند و سعی نکند از صدای دیگران تقلید کند. از موارد دیگری که هنرجو در دوره های آموزش آواز کلاسیک می‌آموزد آداب صحنه و نحوه‌ی اجراهای گروهی و همخوانی باز سازها است. یکی دیگر از اموری که هنرجویان آواز در دورهای آموزش آواز می‌آموزند، یادگیری سلفژ است. سلفژ به این معناست که خواننده بتواند نت هایی را به شکل پی در پی و بار رعایت قوانین نت ها و سکوت ها بخواند.

مدت زمان یادگیری آواز کلاسیک

برای این که یک هنرجو به یک خواننده متبحر تبدیل شود نمی توان زمان مشخصی را تعیین کرد. آنچه تعیین کننده مدت زمان یادگیری هنرجوست بستگی به این دارد که آیا هنرجو به اندازه کافی موسیقی گوش داده و گوش او به آواز کلاسیک آشناست، میزان علاقه هنرجو و هدفش از آموزش نیز می تواند بر این مسئله تاثیر بگذارد. با این حال اگر علاقمندان در رشته آواز کلاسیک دارای گوش موسیقیایی و استعداد در این زمینه باشند و همچنین تمامی تمرین‌های نفس گیری دیافراگمی و صداسازی و سلفژ را به طور مستمر انجام دهند می توان خوشبین بود که در مدت زمانی بین 2 تا 3 سال این هنرجویان، خوانندگان قابلی خواهند شد.

مشاهده همه سازها
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی