گیشا(کوی نصر)، بالاتر از خیابان نهم، پلاک 140، طبقه اول (بالای همکف)

سلفژ و تئوری موسیقی

صفحه اصلی سازشناسی سلفژ و تئوری موسیقی

موسیقی مانند تمام هنر‌ها نیاز به آموزش دارد. تئوری موسیقی شامل تعاریف و تجربیاتیست که موسیقی دانان مختلف در طی تاریخ به آن رسیده و به شکل کتبی ثبت می‌کنند تا یادگیری برای موزیسین ها و هنر جویان ساده‌تر شود. سلفژ را می‌توان مقوله‌ای جدا اما زیر مجموعه‌ی مفاهیم تئوری موسیقی دانست. سلفژ علم خواندن و تشخیص اصوات و ریتم‌های موسیقی است.

قبل از آنکه به تاثیر یادگیری تئوری موسیقی و سلفژ بپردازیم، باید بدانیم.تئوری موسیقی و سلفژ هردو مباحثی جدا، اما در ارتباط با یکدیگر، و بسیار مهم هستند که در ادامه به اختصار توضیح داده خواهد شد.اگر قصد نوازندگی یک ساز را داریم باید تاثیر یادگیری تئوری موسیقی و سلفژ را همچنان جدی گرفت. نوازندگانی هستند که بدون تسلط به تئوری موسیقی و سلفژ، سازی را می‌نوازند.

باید این نکته را در نظر بگیریم که برای پیشرفت در یک امر نیاز به شناخت آن داریم. در نوازندگی هم اگر بدانیم که چه طور از روی یک پارت موسیقی درست بنوازیم، و یا مهم تر آنکه بدانیم یک پارت موسیقی از ما چه خواسته و ما در حال چه کاری هستیم، باعث می‌شود تا اثر بهتر و دقیق تری را ارائه دهیم. همچنین آهنگساز با قیاس اجرای اثر خود توسط شما با دیگر نوازندگان، تصمیم به همکاری با شما را قبول یا رد می‌کند.

یکی از تاثیرات یادگیری تئوری موسیقی و سلفژ برای آهنگسازان است . آهنگسازان با یادگیری سلفژ خواهند توانست سریع تر و دقیق، ملودی و قطعه ای که در سر دارند را بخوانند و نت نویسی کنند. برای نوازندگان نیز تاثیر یادگیری سلفژ کاملا قابل مشاهده است. نوازندگانی که سلفژ را به خوبی یاد نگرفته اند، در نواختن معمولا الگو های ریتمیک قطعه را دقیق اجرا نمیکنند و پس و پیش میزنند. این ایراد در ارکستر ها و گروه نوازی ها ملموس تر میشود. یعنی وقتی که نوازنده بخواهد با گروهی از نوازندگان قطعه ای را اجرا کند، ارکستر یا گروه، سایه میزند. یعنی ساز ها روی هم و هماهنگ اجرا نمیکنند. دلیل این مشکل هم این است که نوازندگانی در آن گروه، کشش های ریتمی قطعه را به درستی اجرا نمیکنند. مثلا تعدادی کشش نت چنگ را تا اندازه ی چنگ نقطه دار میکشند و این باعث میشود صدای خروجی گروه، صدایی شلخته و سایه دار باشد.

مدت زمان یادگیری برای هنرجویان

در ابتدا باید گفت برای فهمیدن مدت زمان آموزش مناسب هر چیزی باید کمی آن را شناخت و از مراحل آن اطلاع پیدا کرد. در یک کلام، به طور خلاصه، در یادگیری هردو مبحث زمان معینی وجود ندارد. بیشتر بستگی به علاقه، تلاش فرد و مدت زمان تمرین دارد که میتواند روند یادگیری را طولانی یا کوتاه کند. اما مدت زمان آموزش مناسب برای تئوری موسیقی به دلیل مطالب حفظی و خواندنی، کوتاه تر و تا حدی قابل تعیین است.که می‌توان آن را طی چند جلسه به تدریج یادگرفت و مرور کرد. با وجود این باز هم مرور و تمرین، روند آموزش را سریع تر می‌کند.

برای سلفژ اما مانند نوازندگی و آهنگسازی، کاملا بستگی به علاقه و تلاش فردی هنرجو دارد و نمی‌توان گفت طی چه مدتی هنرجو به مباحث سلفژ تسلط کامل پیدا خواهد کرد. آموزش سلفژ دارای مراحلی است که باید هنرجو هرکدام را پشت سر‌‌گذاشته و تمرین کند.

مشاهده همه سازها
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی