گیشا(کوی نصر)، بالاتر از خیابان نهم، پلاک 140، طبقه اول (بالای همکف)

گیتار الکتریک

صفحه اصلی سازشناسی گیتار الکتریک

ملزومات گیتار الکتریک مانند یک گیتار معمولی است با این تفاوت که صدایی که از این ساز خارج می‌شود با یک گیتار معمولی بسیار متفاوت است. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که این ساز یک ساز متفاوت با گیتار است، اما در واقع این ساز همان گیتار است که توسط تقویت کننده‌ها، صدا را از داخل باند با ارتعاشات زیادی بیرون می‌دهد. مدت زمان آموزش گیتار الکتریک از چند ماه تا چند سال متغیر است. این ساز مانند بسیاری از سازهای دیگر برای یادگیری نیاز به علاقه زیاد، تمرین و ممارست دارد. اگر طرفدار موسیقی جاز، متال، راک یا هیپ هاپ هستید، این ساز می‌تواند ساز مناسبی برای شما باشد. طرز کار گیتار الکتریک به شکل زیر است:

(( ارتعاشاتی که بر سیم‌ها وارد می‌شود، توسط پیکاپ به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌شود.))

گیتار الکتریک بسته به تو خالی یا تو پر بودن بدنه‌اش صدایی متفاوت تولید می‌کند و برای سبک خاصی از موسیقی مناسب به نظر می‌رسد. آموزش گیتار الکتریک مانند بسیاری دیگر از سازها می‌تواند توسط مربی در آموزشگاه‌ها و یا بصورت تماشای کلیپ‌های آموزشی اتفاق بیفتد. تنها نکته‌ی مهم درمورد یادگیری این ساز، تمرین زیاد و علاقه فراوان است. گیتار الکتریک شش سیم و بعضی از آنها دوازده سیم دارند که هر کدام اکتاوهای متفاوتی دارند. گیتار الکتریک قدمت چندان زیادی ندارد و تاریخ ورود آن به دنیای موسیقی کمتر از صد سال است. گیتار الکتریک انواع مختلفی دارد که هر کدام از نظر جنس صدا متفاوت اند. گیتار الکتریک دارای دو دسته کلی است که شامل:

  • گیتار الکتریک با بدنه تو پر( برای موسیقی راک و متال کاربرد دارد)
  • گیتار الکتریک با بدنه خالی ( برای موسیقی جاز کاربرد دارد)


ملزومات گیتار الکتریک یک عدد گیتار، علاقه‌ی زیاد به این ساز و ساعت ها تمرین است. بهتر است برای آموختن ساز، نوت خوانی مربوط به آن را یاد بگیرید. بسیاری از افراد ساز زدن را بطور ذهنی فرا می‌گیرند که این کار زیاد اصولی نیست. با آموختن نت خوانی شما می‌توانید به مرور قطعات مختلفی را فرا بگیرید و نواختن آنها را با تمرین زیاد یاد بگیرید. برای آموزش گیتار الکتریک در ابتدا باید طرز صحیح در دست گرفتن ساز و یا نشستن و ایستادن با آن را فرا بگیرید. تفکیک تارهای گیتار و طرز صحیح انگشت گذاری روی آنها نیز مسئله‌ی بسیار مهمی است. قدم بعدی، یادگیری تکنیک‌های ساده و فراگیری آکوردهای ساده و نواختن قطعه-های کم حجم و آسان است. شناختن گام‌های موسیقی نیز نکته‌ی قابل توجه و مهمی است. یکی از تکنیک‌های بسیار مهم برای یک نوازنده، بداهه نوازی است که در ابتدای فراگیری یک ساز نشدنی به نظر می‌رسد. در ابتدا زمانی که به یک ساز گرایش پیدا می‌کنید، بداهه نوازی کاری بسیار دشوار به نظر می‌رسد، اما به مرور با آموختن بیشتر و بهتر یک ساز شما هم براحتی می‌توانید بداهه بنوازید. گیتار الکتریک یک ساز خاص است که نیاز به علاقه زیاد به سبک‌های موسیقی خاص مثل راک، متال و جاز دارد. اگر طرفدار این سبک از موسیقی هستید، حتماً در فراگیری این ساز موفق خواهید شد.

مشاهده همه سازها
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی