گیشا(کوی نصر)، بالاتر از خیابان نهم، پلاک 140، طبقه اول (بالای همکف)

سنتور

صفحه اصلی سازشناسی سنتور

سنتور ساز زهی و ذوزنقه شکل با هفتادو سیم می باشد. ساختار این ساز به گونه ست که تارها بر روی یک صفحه کشیده شده اند و با ضربه زدن توسط مضراب بر روی آن نواخته می شود.توجه داشته باشید برای نواختن سنتور حتما آن را بر روی میز قرار دهید.

سنتور چگونه ساخته می شود

برای ساخت سنتور در ابتدا یک قاب از جنس چوب گردو ساخته می شود، سپس ورق پایین چسبانده و اتصال می یابد و سوراخ های تنظیم میخ ها و نگهدارنده های رشته آماده می شوند. در این مرحله چهار پل در بین ورق بالا و ورق پایین قرار می گیرد.

دو سوراخ گل در صفحه بالا برای زیبایی ایجاد می شود، سپس ورق بالا چسبانده می شود و دو عدد چوب در ورق بالا برای عبور رشته قرار می گیرد و رنگ می شود.پایه های تنظیم، نگهدارنده های رشته، رشته و هجده پل (خارک) بر روی جعبه نصب می شود.جنس نگهدارنده رشته ها، گیره ها و چکش تنظیم فلزی ست.

سیم های سنتور از دو رنگ زرد و سفید تشکیل شده اند که سیم های زرد از جنس برنج هستند و تولید صداهای بم می کنند و به صورت متناوب روی خرک های سمت راست قرار گرفته اند، سیم های سفید که ساخته شده از جنس نیکل هستند و تولید صداهای زیر می کنند و به صورت متناوب روی خرک های سمت چپ قرار گرفته اند.

مشاهده همه سازها
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی