گیشا(کوی نصر)، بالاتر از خیابان نهم، پلاک 140، طبقه اول (بالای همکف)

کیبورد

صفحه اصلی سازشناسی کیبورد

براي علاقمندان به دنيای هنر موسيقی، آشنايی با انواع سازها و ابزار موسيقی میتواند علاوه بر توانايی در ارائه هر چه بهتر اين هنر زيبا، درايجاد خلاقيت و رشد آن نيز به هنرمند كمك موثری ارائه دهد.

كيبورد یکی از سازهای موسیقیست که نواختن آن به وسیله اهرم صورت می‌گیرد و در ایران به نام ارگ شناخته شده است. نام های دیگر آن کیبورد همراه، کیبورد خانگی و کیبورد دیجیتال است.

توليد صوت درکیبوردها با نیروی الکتریسيته است به اين صورت كه با فشردن کلید، نت ها به صورت دیجیتالی تولید می‌شوند. از ديگر مزيت‌های كيبوردها اينست كه معمولا قابل حمل هستند و در انواع مختلفی از لحاظ اندازه و کیفیت موجودند. نیازی به تیون (کوک) کردن ندارند.

از کیبورد‌ها می‌توان برای ایجاد صدای سازهای مختلف استفاده کرد، سازهایی مانند پرکاشن‌ها، سازهای بادی یا حتی سازهای زهی. همچنين نت‌ها می‌توانند برای مدت زمان نامحدودی امتداد یابند.

اجزای کیبورد

 • کلاویه : کلیدهای سیاه و سفیدی که مشابه کلید‌های پیانو هستند و با فشردن آنها، نت‌هاي الکتریکی پخش می‌شوند.
 • رابط کاربری نرم افزار: ارتباط کاربری بین کلید های کنترل و منوها را مدیریت کرده و به نوازنده و کاربر امکان می دهد تا تن صدای مطلوب را انتخاب کنند.
 • تنظیم کننده موسیقی کامپیوتری: یک برنامه نرم افزاری است که ریتم ها و آکوردها را با دستورات کامپیوتری شده نوعی MIDI تولید می‌کند.
 • صدا ساز/چیپست صدا: هر ماژول صدای الکتریک، دارای یک مدار یا چیپست یکپارچه است که می‌تواند فرمان های MIDI را دریافت کرده و صوت تولید کند.
 • آمپلی فایر : دستگاه تقویت کننده سیگنال های ضعیف.
 • اسپیکر: دستگاهی است صدا را تقویت می‌کند تا شنونده آنرا بشنود.

ویژگی‌های کیبورد

اتصال به کامپیوتر، اتصال به بلندگو، اتصال به پدال پیانو، اتصال میکروفون، قابلیت تنظیم حساسیت کلاویه، کم و زیاد کردن نور صفحه نمایش (مختص کیبوردهای جدید)، تنظیم سرعت ریتم، ریتمسازی و ویرایش ریتم (اکثر کیبوردها)، صدا سازی (اکثر کیبوردها)، ضبط و سکوئنس آهنگ، بالا و پایین بردن گام آهنگ، جابجایی اکتاوها، دسترسی همزمان به صدها ریتم و صدا، کتاب آهنگ (ذخیره‌سازی اطلاعات آهنگ‌ها برای سریعتر شدن نوازندگی و کیبوردهای قدیمی فاقد این قابلیت هستند).

انواع کیبورد

 1. سينت سازر synth sizer سينت سازر مخصوص صدا سازي است و قدرتش و امكاناتش در صدا سازي بيشتر می‌باشد و در ساخت صدا كاربرد دارد.
 2. سكووانسر sequencer سكووانر، مخصوص آهنگ سازی است و قدرت و امكاناتش در آهنگ سازی بيشتر مي‌باشد.
 3. ارنجر arranger همانطور كه از اسمش پيداست كارش چيدمان و آماده سازي نواختن است و دارای سرعت عمل بيشتری برای اجرای زنده است كه با يك كيبورد ارنجر مي‌توانيد يك اهنگ كامل را بنوازيد.
 4. ميدی كيبورد midi keyboa ميدی كيبورد، خودش به تنهايی كاری انجام نمیدهد و با اتصال به كامپيوتر روی نرم افزار های آهنگ سازی مناسب میشود با آنها نواخت و در نرم افزار مخصوص ضبط كرد.


مدت زمان لازم در آموزش كيبورد

در آموزش کیبورد یا ارگ معمولا اساتید به دو روش تدریس را پیش می برند

روش نخست به آموزش نت ها می‌پردازند و در ادامه اصول موسیقی کار می‌شود. در این روش هنرجو با تمرین اتود های مختلف و یادگیری اصول موسیقی به تبحر در نواختن می‌رسد.به همین منوال آموزش قواعد و اصول آکوردها و چگونگی یافتن آکورد های مختلف روی ساز ادامه می‌یابد و هنگامی که فرد به تبحر نسبی در این موارد رسید شروع به استفاده از آن در آهنگ ها و قطعات مختلف پاپ و کلاسیک می‌نماید.

در روش دیگر اساتید با اين طرز فكر كه ارگ با پیانو بسیار متفاوت است و بایستی از قابلیت های خود ساز، که منحصر به فرد مي‌باشد، استفاده نمود. به اين دليل بيشتر روی قطعه نوازی و تبحر فرد در روان نواختن قطعات تاکید دارند و از همان ابتدا روی قطعه و آهنگ کار می‌شود و در لابه لای این قطعات به هنرجو می‌آموزند که چگونه از تکنیک های مختلف روی ساز بهره ببرند تا بتوانند قطعه متفاوت تر بنوازند.

برای خرید بهترین ارگ برای شروع مطالعه این نکات را از دست ندهید

 • به تعداد کلیدهای کیبورد دقت کنید. کیبوردها از ۲۵ تا ۸۸ کلید دارند. برخی سینت سایزرها ممکن است ۲۵ کلید داشته و همچنین بیشتر کیبوردهای خانگی ۴۹، ۶۱ و 76 کلید دارند. هرچه تعداد کلیدها بیشتر باشد به معنای اکتاو بیشتر است و در نتیجه فضای برای صداسازی نیز بیشتر است. قیمت انواع ارگ و کیبورد با توجه به تعداد کلیدها می‌تواند متفاوت باشد.
 • به میزان فشاری که با انگشتان به کلید وارد می‌کنید توجه کنید. کلیدها نباید سفت و یا بیش‌از اندازه شل باشند. به ویژگی حساسیت لمسی کلیدها دقت کنید. این نوع کلیدها با فشار آرام صدای نرم و با فشار بیشتر صدای پرقدرت‌تری تولید می‌کنند. قیمت ساز کیبورد با این قابلیت بیشتر است.
 • ظرفیت صدا در کیبورد را مدنظر قرار دهید. ظرفیت Polyphony نشان می‌دهد که چند نت در یک‌بار می‌تواند اجرا شود و ظرفیت Multitimbrality نشان‌دهنده این امر است که چند نوع صدای مختلف در یک‌زمان توانایی اجرا دارند. برای مثال کیبوردهای سطح پایین امکان اجرای ۱۶ نت و کیبوردهای سطح بالا امکان اجرای بیش از ۱۲۸ نت را به نوازنده می‌دهند.
 • در حافظه ارگ و کیبوردهای جدید از مموری کارت و یو اس بی ‌استفاده می‌شود که با پیشرفت تکنولوژی و افزایش حجم حافظه توانایی ذخیره تعداد بالایی صدا و ریتم را دارد.

در خاتمه لازم به ياد آوريست كه علاقمندان كار با كيبورد بايد به اين نکات توجه کنند

 1. هنگام نواختن به هیچ عنوان دست ها بهم نخورد.
 2. انگشتان از روی کلید بلند نشوند وفقط به سمت پایین فشرده شوند.
 3. سعی کنید هنگام کار با این وسیله از قبل همه چیز را درموردش یاد گرفته باشید و تسلط کامل بر روی آن داشته باشید و همزمان تنها یک نت را به سمت پایین فشار دهید .
مشاهده همه سازها
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی