گیشا(کوی نصر)، بالاتر از خیابان نهم، پلاک 140، طبقه اول (بالای همکف)

آشنایی با ساختار ساز دف

دف یکی از سازهای پرطرفدار در صنعت موسیقی ایرانی است که امروزه در بین بانوان ایرانی هم طرفداران بسیاری دارد. ساختار ساز دف متشکل از یک حلقه‌ ی چوبی است که بر روی آن پوست نازکی کشیده شده و با ضربات انگشت به صدا در می آید. عرض این حلقه‌ ی چوبی تقریبا ۵ تا ۷ سانتی‌متر و قطر آن از ۲۵ تا ۴۰ سانتی‌متر متغیر است. بر روی یکی از دو طرف این حلقه پوست طلق مانندی کشیده شده و در داخل دیواره ی چوبی تقریبا ۴۰ حلقه‌ی کوچک فلزی آویخته شده است. این حلقه‌ها که با فاصله های مساوی از هم قرار دارند، صدایی زنگ مانند تولید کرده و همراه با صدای اصلی ساز حالتی دلنشین و جذاب خلق می کنند.

در گوشه‌ای از دیواره ی حلقه ی چوبی سوراخی ایجاد شده که نوازنده جهت نگه‌داشتن ساز به هنگام اجرا انگشت شست خود را داخل آن جای می دهد و با دیگر انگشتان خود هر دو دستش را بر روی طلق پوستی می‌کوبد. نوازنده موقع نواختن ساز با تکان‌هایی که بر آن وارد می کند باعث لرزش حلقه‌های آویزان در دیواره ی داخلی آن شده و بدین ترتیب صدای پرشوری ایجاد می شود. هیچ‌ کدام از صداهای ایجاد شده در این ساز، دارای ارتفاع مشخصی نیستند.


بهترین سن آشنایی با ساختار ساز دف و زمان آموزش آناز نوازندگان دف پرآوازه و مشهور ایرانی می‌توان استاد بیژن کامکار و استاد مسعود حبیبی را نام برد. هژار زهاوی نیز از نوازندگان بین‌المللی این ساز مشهور است. کلاف اصلی ساختار ساز دف ، همان حلقه ی چوبی است که در یک طرف آن، لایه ای از پوست حیوانات و یا از جنس پلاستیک کشیده‌ شده ‌است. شایان ذکر است که بهترین نوع دف، ساخته شده از پوست حیوانات و به خصوص در فصل بهار می باشد.

آموزش دف در تمام سنین امکان پذیر بوده و حتی از سنین کودکی می توان به یادگیری ساز فوق العاده جذاب دف پرداخت اما شروع آموزش دف بهتر است پس از گذراندن دوره آموزش موسیقی کودکان (ارف) باشد. فراموش نکنید که هیچوقت برای شروع آموزش موسیقی دیر نیست و افزون بر اینکه نوعی تفریح محسوب می گردد می تواند نقش اساسی در تقویت حافظه و قابلیت های ذهنی و هماهنگی بی نظیر دست ها و چشم داشته باشد.


دستیابی به پیشرفت و موفقیت در آموزش موسیقی و تمامی رشته های هنری به تدریج و با تمرین و ممارست زیاد تحقق می یابد. رشد و پیشرفت هنرجویان ساز دف نیز بسته به میزان تمرین روزانه و استعداد ذاتی هر یک از آنها متغیر است و طبیعتا کسانی که به طور مداوم و روزانه تمرین می کنند، سریعتر به نتیجه خواهند رسید.

مشاهده همه سازها
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی