گیشا(کوی نصر)، بالاتر از خیابان نهم، پلاک 140، طبقه اول (بالای همکف)

موسیقی کودک (ارف)

صفحه اصلی سازشناسی موسیقی کودک (ارف)

امروزه به دلیل نیاز جامعه آموزشگاه های موسیقی بسیاری به راه اندازی دوره آموزش موسیقی کودک (ارف) روی آورده اند. اما به راستی باید در انتخاب این آموزشگاه ها دقت کرد چرا که کوچکترین برخورد یا محیط یا تعلیم نامناسب می تواند کودک را از موسیقی بیزار کند و آنچه باعث ایجاد روحیه و انرژی در کودک می‌شود می‌تواند اثری عکس بگذارد. آموزش ارف نیازمند توانایی های خاصی است که مربی علاوه بر تسلط بر هر یک از آلات موسیقی باید بتواند ریتم و حرکت را در کودک به شکل مناسبی ایجاد کند و آموزش دهد.

نحوه آموزش ارف

حوه آموزش ارف به این شکل است که کودک در طی یک دوره همراه با بازی، ریتم، نمایش و حرکت، لذت موسیقی و شادی را تجربه می‌کند و هم اینکه پی به استعداد خود در زمینه موسیقی می‌برد و در نهایت می‌تواند ساز مورد علاقه خود را در آینده‌ی نزدیک انتخاب کند. اما این نحوه آموزش حتی اگر نتواند چنین نتیجه‌ای را برای کودک به ارمغان آورد، باعث افزایش ضریب هوشی و عملکرد بهتر مغز در کودکان می شود.

کودکان عاشق بازی و شادی هستند که این دو مبنای آموزش ارف است، کودک همراه باحرکات موزون و ریتم آهنگی که خود و مربی آن را ایجاد می‌کنند به شادی و پایکوبی می‌پردازد و انرژی فیزیکی خود را کاهش داده، و توانایی ذهنی خود را افزایش می دهد.

سازهای ارف

آلات موسیقی در موسیقی کودک (ارف) بر مبنای سازهای اصلی ساخته و پرداخته شده است، اما نواختن این سازها برای کودک هیجان آور است و او را در قید قواعد و دستور العمل خاصی قرار نمی-دهد. سازهایی که در ارف مورد استفاده قرار می‌گیرند در واقع هریک نماینده‌ی گروه سازهایی هستند که در آینده، ساز اصلی کودک خواهند بود.

سازهای مضرابی مانند بلز و متالوفون، که توسط مضراب بر صفحه ای فلزی ایجاد نوا می کنند. سازهایی مانند فلوت که نماینده سازهای بادی هستند و با دمیدن ایجاد صدا می کنند. و در نهایت سازهای ضربی و کوبه‌ای مانند: دایره زنگی، چوبک، طبل، دغک یا دقک، که مستقیما با دست نواخته می شوند. این سازها غالبا از سازهای بومی و اصیل الهام گرفته اند و نوای آنان ریتمیک و هیجان انگیز است.

زمان آموزش موسیقی کودک

آموزش موسیقی می تواند از سه سالگی در کودکان آغاز شود تا نتیجه مطلوب تری را به همراه آورد، در این سن کودک سرشار از انرژی است و غالبا نمی تواند مدت طولانی روی صندلی بنشیند و به سخنان مربی گوش دهد. کودک در این سن و سال نیازمند محیطی پرهیجان و شاد است که در کنار آن بتواند مفاهیم اولیه موسیقی را فراگیرد.

مشاهده همه سازها
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی