گیشا(کوی نصر)، بالاتر از خیابان نهم، پلاک 140، طبقه اول (بالای همکف)

انواع تار

اگر علاقه‌مند به شرکت در کلاس‌های آموزش تار هستید، بهتر است اطلاعاتتان را در مورد انواع تار بالا ببرید. تار یک ساز دست ساز است که در دست اساتید مختلفی ساخته می‌شود. وابسته به جنس چوبی که برای ساخت تار استفاده می‌شود و استحکام تارهای آن، این سازها دسته بندی می‌شود.

امروزه در هر شهر تعداد زیادی سازنده‌ی تار در حال تولید این ساز هستند. تار خوب باید به اصطلاح خوش دست باشد و صدای اضافی از خودش خارج نکند. هماهنگی میان کاسه و نقاره یک عامل دیگر در نوع صدای تار است. چوبی که بدنه‌ی تار از آن ساخته می‌شود بیشتر از چوب توت است اما گاهی اوقات از چوب گردو نیز ساخته می‌شود.

یک عامل دیگر در خوش صدایی ساز، سبکی آن است. ساز سبک نواختن را برای نوازنده آسان تر می‌کند. انواع سازهای تار شامل تار با برند آوای مولانا، تار بختیاری، تار آذربایجانی، تار ایران ساز و ... است.

آموزش تار و بایدها و نبایدهای آن

تار یک ساز زهی ایرانی است که در موسیقی سنتی کاربرد زیادی دارد. آموزش تار در کشور ما طرفداران زیادی دارد. تار در گذشته دارای پنج سیم بوده است که غلامحسین درویش (یکی از اساتید موسیقی در اواخر دوران قاجار) یک سیم به آن اضافه کرد. امروزه تار با شش سیم شناخته می‌شود. تار ساز بسیار ارزشمندی است و اساتید گرانقدری آن را بعنوان ساز انحصاری خودشان برگزیدند.ّ

برخی از اساتید موسیقی اعتقاد دارند که تار بعنوان ساز ملی ایرانیان دارای جایگاهی بسیار والا است. ساز تار از کاسه‌ای چوبی ساخته شده است که معمولاً از جنس چوب توت است و خرک آن از جنس شاخ بز کوهی است. قدمت چوب کاسه‌ی تار هرچه بیشتر باشد، صدایی که از ساز دمیده می‌شود، دلنشین تر است.

کاسه‌ی تار از دو قسمت تشکیل شده است که یکی از دیگری کوچیک تر است. به قسمت کوچک کاسه‌ی تار نقاره می‌گویند. در انتهای نقاره دسته‌ی تار قرار می‌گیرد که تقریباً پنجاه سانتی متر ارتفاع دارد. تعداد پرده‌های ساز تار ۲۸ است.

یادگیری سازهای زهی بدلیل تمرکز زیادی که باید روی تارها گذاشته شود و دشوار بودن آکوردگیری، نیاز به زمان نسبتاً طولانی تری نسبت به سازهای کوبه‌ای دارد. مدت زمان یادگیری تار برای تبدیل شدن به یک نوازنده‌ی آماتور و نواختن دو سه قطعه‌ی آسان کمی بیش از یک سال است. اما این زمان برای همه یکسان نیست. برای یادگیری سریع تار باید تمرینات در خانه را افزایش دهید و از استاد مجربی اس‌تفاده کنید. باید به کسی تبدیل شوید که آکوردگیری را خیلی روان و بدون نگاه کردن به دسته انجام دهید.

یکی از روش‌هایی که به هنرجوهای موسیقی خیلی کمک می‌کند، پرورش در محیط‌هایی با صدای ساز و آواز است. به همین دلیل است که کسی که در خانواده اهل هنر بزرگ می‌شود، نسبت به هنر علاقه‌مند تر است و مباحث را زودتر فرا می‌گیرد. اگر مایل به یادگیری تار هستید، دائماً آهنگ‌هایی با محوریت ساز تار را گوش کنید. از بد صدایی سازتان در ابتدای دوران یادگیری نترسید. بدانید که برای آنکه از سازی مثل تار صدای خوبی شنیده شود، نیاز به زمان زیاد است.

مشاهده همه سازها
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی