گیشا(کوی نصر)، بالاتر از خیابان نهم، پلاک 140، طبقه اول (بالای همکف)

نقش موسیقی در بهبود عمکلرد شغلی

آموزشگاه موسیقی دل آوا مقاله ها نقش موسیقی در بهبود عمکلرد شغلی

آیا گوش دادن به موسیقی در محل کار به عملکرد شما کمک می‌کند؟ یا سرعت شما را کم می‌کند؟ در این مقاله، ما نگاهی خواهیم داشت به تأثیر موسیقی بر بهره وری در محل کار و نکاتی را در مورد انواع آهنگ‌هایی که باید برای پخش در محیط کار و تأمین انرژی از طریق لیست کارهای خود قرار دهیم، ارائه خواهیم کرد.

موسیقی توانایی تأثیرگذاری در چگونگی عملکرد مناسب در انجام کار را دارد و آهنگ‌های شاد کار را از لذت بخش‌تر می‌کنند. اگر در محل کار به موسیقی گوش می‌دهید، همراه خوبی دارید. در حقیقت، ۶۱٪ از کارمندان در هنگام کار به موسیقی گوش می‌دهندکه آن‌ها را شادتر و سازنده‌تر می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهد که ۹۰ درصد کارگران هنگام گوش دادن به موسیقی عملکرد بهتری دارند و ۸۸ درصد کارکنان هنگام گوش دادن به موسیقی کار دقیق‌تری را انجام می‌دهند. گوش دادن به موسیقی نه تنها باعث افزایش کارایی در محل کار می‌شود، بلکه می‌تواند به بهبود روحی و روانی شما نیز کمک کند.

۶۵٪ صاحبان مشاغل موافق هستند که موسیقی باعث بهره وری بیشتر کارمندان می‌شود و ۷۷٪ صاحبان مشاغل کوچک و متوسط معتقدند که پخش موسیقی باعث افزایش روحیه کارمندان می‌شود. در صنایع خاص، مانند خرده فروشی و عمده فروشی، موسیقی حتی تأثیر بیشتری بر عملکرد و نگرش کارکنان دارد. کارمندان خوشحال خدمات بهتری به مشتری ارائه می‌دهند و بهبود تجربه مشتری می‌تواند منجر به درآمد بیشتر و بازاریابی دهان به دهان شود. در حقیقت، ۴۰٪ صاحبان مشاغل معتقدند که پخش موسیقی در واقع می‌تواند فروش را افزایش دهد و تحقیقات نشان می‌دهد بدون موسیقی، ۲۵٪ از خرده فروشان و ۳۳٪ از عمده فروشان در واقع تجارت خود را از دست می‌دهند.

آیا تا به حال در هنگام گوش دادن به موزیک غم‌انگیز شروع به گریه کرده‌اید یا با شنیدن موسیقی شاد به وجد آمده اید؟ آزمایشی در کالج مک گیل نشان داد که گوش دادن به موسیقی همان ساختارهای مغزی و مناطق مرتبط با سایر محرک‌های سرخوشی، مانند غذا را فعال می‌کند. خون همراه با موسیقی در مناطقی از مغز که با احساسات و برانگیختگی همراه است، بالا و پایین می‌رود. علاوه بر این، موسیقی قشا حرکتی را فعال می‌کند و بخشی از مغز که حرکات ارادی را کنترل می‌کند.

موسیقی همچنین باعث تحریک خاطرات از مرکز حافظه، یادگیری و احساسات می‌شود. به همین دلیل است که گوش دادن به یک آهنگ خاص می‌تواند برای شما یادآور خاطره‌ای باشد. تا به حال فکر کرده‌اید که چرا مردم اینقدر به موسیقی علاقه دارند؟ موسیقی باعث آزاد شدن دوپامین در مرکز مغز می‌شود، همان ماده شیمیایی که هنگام خوردن غذای مورد علاقه آزاد می‌شود. و این باعث می‌شود بیشتر بخواهید. به همین دلیل پیدا کردن موسیقی جدیدی که دوست دارید بسیار مهیج است. گوش دادن به موسیقی دلپذیر باعث آزاد شدن دوپامین می‌شود و دوپامین باعث افزایش شادی می‌شود. مردم موسیقی را دوست دارند زیرا می‌توانند شخصیت و عقاید خود را از طریق موسیقی گوش داده شده بیان کنند و آن‌ها اغلب می‌توانند متن ترانه را به تجربیات زندگی خودشان ربط دهند.

گوش دادن به موسیقی همچنین دارای بسیاری از مزایای سلامتی است. برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد، درد را کاهش می‌دهد، عملکرد ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد، به حافظه کمک می‌کند، انگیزه را افزایش می‌دهد.

به گفته دانشمندان علوم مغز و اعصاب، گوش دادن به موسیقی احساس مثبت را از افزایش می‌دهد و باعث تحریک و ترشح دوپامین می‌شود که می‌تواند حواس شما را از موقعیت‌های دردناک یا پر استرس پرت کند. موسیقی درمانی برای بیماران مبتلا به زوال عقل نیز مفید است و به آن‌ها کمک می‌کند خاطرات و احساسات خود را به یاد آورند. موسیقی یک فرار عالی در محیط‌های پر سر و صدا اداری فراهم می‌کند و می‌تواند به شما کمک کند تا حواس پرتی را خنثی کنید تا در اوج بهره وری باشید. با این حال، ژانرهای مختلف موسیقی چه تاثیری بر بهره وری دارند؟ موسیقی محیطی دقت ورود اطلاعات را در ۹۲٪ افراد بهبود می‌بخشد، موسیقی رقص سرعت تصحیح را ۲۰٪ بهبود می‌بخشد، موسیقی کلاسیک دقت را ۱۲٪ بهبود می‌بخشد و موسیقی پاپ اشتباهات را ۱۴٪ کاهش می‌دهد

بعلاوه، ۵۸٪ از افراد هنگام گوش دادن به موسیقی پاپ، کارها را سریعتر انجام می‌دادند. بنابراین اگر باید سریع کار را انجام دهید، آهنگ‌های پاپ مورد علاقه خود را پخش کنید. سر و صدای محیط نیز برای ایجاد خلاقیت و بهبود تمرکز بسیار مناسب است. گرچه موسیقی برای افزایش بهره وری مفید است، اما تغییر موزیک یا خاموش کردن کامل موسیقی بسته به وظایفی که باید انجام دهید نیز مفید است. اگر نیاز به یادگیری چیزهای جدید دارید، موسیقی بدون کلام می‌خواهید زیرا متن می‌تواند در توانایی شما برای حفظ اطلاعات جدید تداخل ایجاد کند. وقتی به موسیقی با کلام گوش می‌دهید، مغز شما باید اطلاعات شنیداری را علاوه بر اطلاعات و حقایقی که می‌خواهید بیاموزید، پردازش کند. این چند وظیفه می‌تواند باعث شود مغز شما اطلاعات را به اشتباه تفسیر کند یا در مورد آنچه برای ذخیره‌سازی نیاز دارد اشتباه کند. علاوه بر این، اگر کار شما به تمرکز عمیق نیاز دارد، بهتر است آهنگ‌های آشنا را انتخاب کنید. اگر موسیقی جالب‌تر از وظیفه‌ای باشد که انجام می‌دهید، موسیقی جدید می‌تواند شما را شگفت زده و از کار شما منحرف کند. سرانجام، اگر کار شما به پردازش زبانی نیاز دارد، بهتر است موسیقی را بدون کلام انتخاب کنید تا از سردرگمی جلوگیری کنید و ذهن خود را از حواس پرتی احتمالی دور نگه دارید.

مشاهده همه مقاله ها
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی