گیشا(کوی نصر)، بالاتر از خیابان نهم، پلاک 140، طبقه اول (بالای همکف)

نکاتی درباره نحوه صحیح تمرین کردن

آموزشگاه موسیقی دل آوا مقاله ها نکاتی درباره نحوه صحیح تمرین کردن

۱۰ نکته در مورد نحوه صحیح تمرین

داستان‌هایی درباره موسیقیدانان بزرگی گفته می‌شود که ساعت‌های زیادی در طول روز مشغول به تمرین بوده اند. اجازه ندهید این شما را ناامید کند شما باید واقع بین باشید که چقدر می‌توانید هر روز را به تمرین اختصاص دهید و سپس سعی کنید از این زمان تا حد ممکن استفاده کنید. ما 10 نکته برای شما آماده کرده ایم که می‌توانید ساز خود را به طور موثرتری یاد بگیرید.

چند وقت یکبار باید تمرین کنم

مشخص است که مغز ما فقط می‌تواند در حدود 20 الی 30 دقیقه تمرکز کند. سپس باید استراحت کنید. به عنوان یک قاعده کلی، شما باید ۲۵ دقیقه تمرین کنید و سپس ۵ دقیقه استراحت کنید.

هوای تازه و سکوت برای استراحت مهم است، زیرا مغز هنوز آنچه را که آموخته است پردازش نمی‌کند. بنابراین بلافاصله بعد از تمرین تلویزیون خود را روشن نکنید و اگر حتی زمان کمتری دارید، تا زمانی که تمرکز دارید اهمیتی ندارد، زیرا تمرین منظم و متمرکز اساساً ارزشمندتر از یک جلسه یک‌ساعته در هفته است. هر روز ۱۵ دقیقه تمرین مفید تر از یک بار تمرین در هفته به مدت 5 ساعت است.

اگر نمی‌خواهید آموخته‌های خود را فراموش کنید، خواب خوب ضروری است

مطالعات نشان داده است که فقط خواب است که تصمیم می‌گیرد آنچه آموخته شده است واقعا در حافظه ثابت باشد یا خیر. به ویژه برای یادگیری موارد نظری (نظریه موسیقی، دنباله‌های آکورد) مراحل خواب عمیق مهم است که در چند ساعت اول خواب رخ می‌دهد. با این حال، هنگامی که ما حافظه عضلانی خود را تمرین می‌دهیم (مثلاً تمرینات انگشتان، به طور کلی قطعات) متفاوت است. مراحل خواب که ما در آن خواب می‌بینیم بسیار مهم است. این مرحله از خواب در ساعات اولیه صبح بیشتر از عصر هنگام بلافاصله پس از خواب رخ می‌دهد.

تمرین منظم را به عنوان یک عادت در برنامه روزانه خود قرار دهید

علاوه بر همه فعالیت‌های که در طول روز انجام می‌دهید، ممکن است پیدا کردن زمان برای نشستن در کنار پیانو دشوار باشد. چگونه می‌توانید تمرکز کنید وقتی که از محل کار یا مدرسه به خانه آمده اید؟

شما روال روزانه خود را می‌دانید. شاید بتوانید هر روز زمان کوتاهی پیدا کنید این بدان معناست که شما می‌توانید به طور منظم تمرین کنید و پیانو را بیشتر به عنوان زمان استراحت و نه به عنوان تمرین شدید بنوازید یا می‌توانید آگاهانه سعی کنید قبل از زمان تمرین کمی استراحت کنید، به طوری که در حین تمرین مدام به چیزهای دیگر فکر نکنید، به عنوان مثال با چرت زدن قبل از آن. باید توجه داشته باشید که چرت نیمروز نباید بیش از نیم ساعت طول بکشد، در غیر این صورت شما به خواب عمیق می‌روید و پس از بیدار شدن از تناسب اندام کافی برخوردار نیستید.

در ابتدا، همه چیز به نظم و انضباط نیاز دارد، اما پس از مدتی زمان تمرین به یک عادت تبدیل می‌شود و دیگر سخت و طولانی به نظر نمی‌رسد. با این حال، نمی‌توان گفت چقدر این کار طول می‌کشد. بسته به روند شما، بین ۱۸ تا ۲۵۴ روز امکان‌پذیر است.

قطعات موسیقی ساده را برای یادگیری مبتدیان انتخاب کنید

زیاد از خود توقع نداشته باشید برای اینکه انگیزه خود را از دست ندهید، باید قطعات موسیقی ساده‌ای را انتخاب کنید که برای مبتدیان نوشته شده است.این آهنگ‌ها نباید دارای اجرای سریع باشند. فقط آهنگ‌هایی را انتخاب کنید که از قبل به آنها گوش داده اید.

قطعات جدید را به آرامی تمرین کنید تا از اشتباه جلوگیری کنید

شما با سرعت تمرین می‌کنید، سریع اشتباه می‌کنید. اگر به آهستگی تمرین کنید، می‌توانید تمرکز بیشتری داشته باشید. حذف اشتباهات تمرین شده بسیار سخت و پر زحمت است. بنابراین از همان ابتدا ترتیب صحیح را به خود بیاموزید.

یادداشت بردارید

آنچه را که در آن چندان خوب نیستید بنویسید و آنچه را که در آن بسیار خوب هستید بنویسید. آنچه را که می‌خواهید یاد بگیرید بنویسید و اگر می‌خواهید واقعاً کارآمد باشید، یک برنامه تمرینی ایجاد کنید.

گرم کردن دست‌ها و مغز

شما هیچ ورزشی را بدون گرم شدن انجام نمی‌دهید، درست است؟ به هر حال ایده خوبی نخواهد بود. همین امر در مورد یادگیری و تمرین با ساز نیز صدق می‌کند. دست و مغز خود را گرم کنید. اهداف خود را خیلی بالا قرار ندهید.برای گرم شدن، باید برای هر تمرین یک آهنگ را انتخاب کنید.

اهداف واقع بینانه تعیین کنید

برای هر بار تمرین، هدفی را برای خود تعیین کنید که می‌توانید در این درس به آن برسید. به عنوان مثال، این می‌تواند برای تسلط کامل بر نیمه اول یک آهنگ کاملاً مفید باشد. اهداف خود را نیز خیلی پایین قرار ندهید و فقط در رویکرد خود واقع بین باشید. در عوض، هدف بزرگ خود را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید تا در هر مرحله احساس پیشرفت کنید. آهنگی را که می‌خواهید یاد بگیرید تقسیم کنید. هر قسمت را بیاموزید و سپس همه آن‌ها را به هم متصل کنید.

برای از بین بردن ‌عدم قطعیت‌ها به طور موثر تمرین کنید

تمرین به این معنا نیست که قسمتهایی را که قبلاً تسلط داشته‌اید تکرار کنید. در عوض باید روی قسمت‌هایی که در نواختن آن مشکل دارید تمرکز کنید. این قسمت‌ها را از دست ندهید، بلکه برای انجام هر بار تمرین (به مدت تقریبی ۱۵ دقیقه) به آن‌ها نیاز دارید. به زودی متوجه خواهید شد که بهتر و بهتر می‌شوید و قبل از اینکه بدانید این قطعات را به صورت روان اجرا می‌کنید.

آموخته‌های خود را به دوستان و خانواده نشان دهید

ارزیابی عینی از توانایی خود دشوار است. مطالبی را که آموخته‌اید به دوستان یا خانواده خود ارائه دهید. سپس بر بازخورد صادقانه اصرار کنید. آن‌ها می‌توانند به شما بگویند کدام قسمت‌ها هنوز متزلزل به نظر می‌رسند و کدام قسمت را تقویت کنید. شاید آشکار شود که می‌توانید با آهنگهای دشوارتر آشنا شوید.

اگر نمی‌توانید مخاطبی برای بازخورد پیدا کنید، سعی کنید نواختن خود را ضبط کنید. وقتی مجبور نیستید روی تمرین تمرکز کنید، شنیدن آنچه واقعاً به نظر می‌رسید بسیار آسان‌تر است.

مشاهده همه مقاله ها
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی