گیشا(کوی نصر)، بالاتر از خیابان نهم، پلاک 140، طبقه اول (بالای همکف)

فواید یادگیری موسیقی برای کودکان

آموزشگاه موسیقی دل آوا مقاله ها فواید یادگیری موسیقی برای کودکان

فعالیت های فوق برنامه در عین سرگرم کننده بودن در رشد استعدادها و علایق کودک نیز مهم هستند. یکی از این فعالیت‌ها، یادگیری و نواختن ساز است. بین آموزش موسیقی و موفقیت تحصیلی رابطه متقابل وجود دارد. در ادامه به چند دلیل مهم دیگر برای یادگیری موسیقی اشاره شده است:

موسیقی به رشد مغز کمک می‌کند

مطالعات مختلف ثابت کرده اند که درک موسیقی می‌تواند به رشد کلی ذهن کودک کمک کند. ارقام نشان می‌دهد دانش آموزانی که موسیقی می‌آموزند در آزمون‌ها موفق ترند و همچنین نمرات بهتری کسب می‌کنند. مطالعات درخصوص اعصاب نشان می‌دهد که موسیقی می‌تواند عملکرد مغز را در کودکان تقویت کند. فعالیت‌های موسیقی (مانند نواختن ساز، آواز خواندن یا فقط گوش دادن به موسیقی‌‌) مغز را تحریک می‌کند و این تمرین مغزی با ایجاد اتصالات عصبی جدید منجر به بهبود ساختار مغز می‌شود. مطالعات اخیر نشان داده است که افرادی که از نظر موسیقی آموزش دیده‌اند، حافظه بهتری دارند و به آنها کمک می‌کند تا موضوعات مختلفی را به خاطر بسپارند حتی در حالی که ذهنشان مشغول کارهای دیگری باشد. یادگیری موسیقی همچنین به سطح قابل توجهی از تمرکز نیاز دارد.
فواید موسیقی در یادگیری کودکان

افزایش هماهنگی

درست مثل ورزش، بازی و رقص، موسیقی به کودکان کمک می کند تا مهارت های حرکتی خود را پرورش دهند. ساخت موسیقی بیش از صدا یا انگشتان است. شما همچنین از گوش، چشم و همچنین عضلات بزرگ و کوچک همزمان استفاده می‌کنید. این به بدن و ذهن کمک می کند تا با هم کار کنند. مهم نیست که کودک شما در چه سنی باشد، درک زبان موسیقی یا یادگیری نواختن ساز می‌تواند گاهی اوقات چالش برانگیز باشد.تجربه اینکه تمرین و کار سخت برای رسیدن به اهدافشان ضروری است، به کودکان یک درس زندگی بسیار ارزشمند می‌آموزد.

موفقیت و نظم

یادگیری موسیقی به کودکان می آموزد که در جهت اهداف کوتاه مدت تلاش کنند، روال روزمره را انجام دهند و نظم و انضباط را تمرین کنند. اختصاص دادن زمان منظم برای تمرین، تعهد و صبر را ایجاد می کند. تسلط بر موسیقی جدید منجر به احساس غرور و موفقیت می‌شود.

موسیقی تمرکز را به کودکان می‌آموزد و استرس را از بین می‌برد

نواختن ساز یا حضور در کلاس موسیقی توجه کامل را می‌طلبد. به همین دلیل، موسیقی ابزاری عالی برای کاهش استرس است که به آرامش ذهن و تقویت تمرکز کمک می‌کند.کاهش استرس به یادگیری بهتر کودکان کمک می کند و نتیجه در رفتار و برخورد اجتماعی کودک تاثیر مثبت خواهد داشت.

مهارتهای اجتماعی

ساخت موسیقی با افراد دیگر (مانند گروه یا گروه کر) مهارت های اجتماعی و عاطفی کودکان را بهبود می‌بخشد. آنها یاد می‌گیرند که با هم به صورت تیمی کار کنند و احساس همدلی خود را با دیگران گسترش دهند. محققان دریافته اند که وقتی کودکان باهم ساز می‌نوازند، بهتر می توانند احساسات دیگران را درک کنند.
فواید موسیقی در یادگیری کودکان

لذت موسیقی

موسیقی می تواند به کودکان راهی برای ابراز وجود، آزاد کردن خلاقیت، الهام گرفتن و آرامش و تسکین استرس و تنش بدهد. فقط به شنیدن یک قطعه زیبا از موسیقی کلاسیک، آواز خواندن برای یک آهنگ مورد علاقه با دوستان یا رقصیدن با یک آهنگ عالی در رادیو فکر کنید، موسیقی می‌تواند قلب شما نوازش کند.

موسیقی برای زندگی

با تمام این مزایا، سعی کنید کودک خود را تا آنجا که ممکن است در معرض موسیقی قرار دهید با هم به موسیقی گوش دهید، آهنگ بخوانید، به کنسرت بروید خود را با هم آموزشگاه موسیقی، مهدهای کودک یا انجمن موسیقی برنامه‌های موسیقی را برای کودکان ارائه می‌دهد. اگر کودک شما می‌خواهد یک ساز یاد بگیرد، گزینه های شما ممکن است شامل یک برنامه موسیقی مدرسه، معلمان خصوصی موسیقی و فعالیت های موسیقی گروهی باشد.

کودکان پیش دبستانی و موسیقی

کودکان پیش دبستانی فقط برای خواندن از آواز لذت می‌برند. آنها در مورد توانایی خود آگاهی ندارند و بیشتر آنها مشتاق هستند که اجازه دهند تا صدایشان رها گردد. آنها آهنگ هایی را دوست دارند که کلمات و ملودی ها را تکرار می‌کنند، از ریتم‌هایی با ضرب آهنگ مشخص لذت می‌برند.کودکان پیش دبستانی از قافیه ها و ترانه های مهد کودک درباره موجودیت های آشنا مانند اسباب بازی، حیوانات و افراد لذت می‌برند. اگر می خواهید استعداد کودک خود را کشف کنید و نیاز به مشاوره دارید می‌توانید به آموزشگاه موسیقی دل آوا مراجعه کنید.اساتید و مشاورین در این آموزشگاه موسیقی با روش های متنوع و به روز می‌تواند استعداد کودک شما را در زمینه موسیقی کشف و بهترین پیشنهاد را در خصوص یادگیری موسیقی ارائه دهند. همچنین برای آرامش خاطر کودکان خود می‌توانید در زمان برگزاری کلاس در محل آموزشگاه حضور داشته باشید.برگزاری کنسرت های هنرجویی در پایان دوره به شکوفایی هر چه بیشتر کودک شما کمک خواهد کرد.

مشاهده همه مقاله ها
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی