گیشا(کوی نصر)، بالاتر از خیابان نهم، پلاک 140، طبقه اول (بالای همکف)

موسیقی درمانی، تاثیر موسیقی بر انسان و روانشناسی موسیقی

صفحه اصلی مقاله ها موسیقی درمانی، تاثیر موسیقی بر انسان و روانشناسی موسیقی

موسیقی در دنیای امروز صرفا حکم یک سرگرمی را ندارد و در موارد زیادی نقش درمانی ایفا میکند. البته در گذشته هم موسیقی با روح و روان بشر سروکار داشته ولی مانند امروز از لحاظ روانشناسی اثبات نشده بود. شاید شما جزو افرادی باشید که به موسقیی تنها به عنوان منبعی از لذت نگاه میکنید ولی باید بدانید موسیقی رابطه زیستی و فیزیولوژیک با مغز آدمی دارد.

به همین خاطر تصمیم داریم در این مقاله راجع به رابطه موسیقی و روانشناسی صحبت کنیم و به فواید درمانی موسیقی بپردازیم. در نظر داشته باشید، بیشتر از آنچه فکرش را بکنید موسیقی میتواند احساسات، افکار و نهایتا رفتار شما را تحت تاثیر قرار دهد.

حتما مواقعی را به خاطر دارید که با شنیدن قطعی اشک در چشمانتان جمع شده یا در مواقع سستی و رخوت با شنیدن قطعه انرژی گرفته اید این ها همه از قدرت موسیقی نشات می‌گیرد.شاید برایتان جالب باشد بدانید عده‌ای از روانشناسان معتقدند سلیقه موسیقی افراد نشان دهنده‌ی روحیات و جنبه‌های شخصیت آنهاست. به عبارتی پلی لیست شما تا حدودی زیادی بیانگر شحصیت شما خواهد بود.

موسیقی درمانی

توانایی موسیقی و رابطه ای که با روانشاسی و ذهنیت افراد تا حدی است که روانشناسان برای، کمک به بیمار در مواجه با استرس وافزایش سلامت عمومی و مدیریت عملکرد روحی آن را به کار می برند.

فواید موسیقی از نظر روانشناسی

  • کاهش استرس

طبق تحقیقات پژوهشگران گوش دادن به موسیقی ملایم و آرامشبخش می‌تواند روشی موثر در غلبه بر استرس باشد. گوش دادن به موسیقی روی واکنش انسان به استرس، مخصوصا روی سیستم عصبی خودکار تاثیر دارد. افرادی که به موسیقی آرامشبخش گوش میکنند بعد از قرار گرفتن در معرض استرس، سریع‌تر میتوانند شرایط روحی خود مدیریت کنند.

  • بهبود عملکردهای شناختی

تحقیقات نشان می‌دهد پخش موسیقی به عنوان زمینه، هنگامی که فرد در حال انجام فعالیت دیگری است و روی آن تمرکز کرده می‌تواند عملکرد او را در کارهایی که نیاز به درک و شناخت دارد بالا ببرد. مطالعه‌ای دریافت موسیقی با ریتم تند منجر به افزایش سرعت در کار و پردازش شده و موسیقی با ریتم تند و ریتم ملایم هم می‌تواند حافظه را تقویت کند. پیشنهاد میشود اگر قصد انجام کاری را دارید، موسیقی زمینه پخش کنید تا عملکرد ذهنی‌تان بهتر شود. موسیقی یکلام موثر تر است.

  • ابزاری مفید در کاهش وزن

اگر قصد کاهش وزن دارید گوش دادن به موسیقی و همزمان کم کردن نور محیط می‌تواند به شما در رسیدن وزن ایده آل کمک کند. طبق تحقیقات افرادی که در رستوران‌هایی با نور سبک که در آنجا موسیقی لایت پخش می‌شود غذا می‌خوردند نسبت به آنهایی که در سایر رستوران‌ها غذا می‌خوردند، 18 درصد غذای کمتری خورده بودند، به این خاطر که موسیقی و نور کمک می‌کند شرایط آرام‌تری ایجاد شود، و متقابلا با وجود حس آرامشی که دارند آرام‌تر غذا می‌خورند و در نتیجه نسبت به زمان سیری خود آگاه‌ترند.

  • تقویت حافظه

این مورد بستگی به خود فرد و نوع موزیک دارد. بعضی احساس می‌کنند گوش دادن به موسیقی دلخواه‌ هنگام مطالعه، به حافظه‌شان کمک می‌کند، برخلاف عده ای دیگر که صرفا به دلیل خوشایندتر کردن فضای مطالعه به موسیقی گوش می‌دهند و حتی عده‌ای با پخش موسیقی موسیقی هنگام مطالعه حواسشان پرت می‌شود.

  • کمک به مدیریت درد

پژوهش‌ها نشان داده موسیقی در مدیریت درد موثر عمل کرده است. مطالعه‌ای که روی بیماران فیبرومیالژیا انجام شد دریافت آنهایی که تنها به مدت یک ساعت به موسیقی گوش داده بودند، کاهش قابل توجهی در دردهای خود داشتند. مروری در سال 2015 نشان داد بیمارانی که قبل، حین و بعد از عمل جراحی به موسیقی گوش داده بودند، نسبت به آنهایی که به موسیقی گوش نداده بودند، درد و اضطراب کمتری تجربه کرده بودند.

  • درمان بیخوابی

بیخوابی یک مشکل جدی در زندگی امروز ماست. روش های زیادی برای کمک به خواب بهتر وجود دارد.ولی در این بین گوش دادن به موسیقی آرامشبخش و کلاسیک روشی بدون هزینه در دسترسی است. طبق تحقیق محققان کیفیت خواب افرادی که به موسیقی آرامشبخش گوش داده می‌کنند، بسیار بهتر از کسانی است که به کتاب صوتی گوش داده میکنند یا به هیچ چیزی گوش نمی‌کنند.

  • افزایش انگیزه

محققان متوجه شده اند گوش دادن به موسیقی با ریتم تند به افراد انگیزه می‌دهد تا سخت‌تر کار کنند. مطالعه‌ای تاثیر موسیقی روی 12 فرد سالم را که روی دوچرخه‌ی ثابت رکاب می‌زدند مورد بررسی قرار داد. در این آزمایش، در سه شرایط مختلف افراد به موسیقی‌هایی با ریتم‌های گوناگون گوش دادند و عملکردشان ارزیابی شد. موسیقی در یک شرایط، ریتم نرمال داشت، در شرایط دیگر ریتم 10 درصد افزایش و در شرایطی دیگر نیز ریتم 10 درصد کاهش داشت.

  • کاهش افسردگی

محققان دریافتند موسیقی کلاسیک و آرامشبخش، بیشترین تاثیر را از جهت تقویت خلق و خو دارد، در حالیکه نوع هوی متال و تکنو، بی‌اثر و حتی مضر است.

  • بهبود روحیه

قطعا خود شما تجربه این مورد را دارید. موسیقی نقش پررنگی در روحیه هر فرد دارد. در یک تحقیق در مورد دلیل گوش دادن افراد به موسیقی، شرکت کنندگان توانایی موسیقی برای کمک به کسب روحیه بهتر و خودآگاهی بیشتر را تایید کردند.

مشاهده همه مقاله ها
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی