گیشا(کوی نصر)، بالاتر از خیابان نهم، پلاک 140، طبقه اول (بالای همکف)

هنگ درام

صفحه اصلی سازشناسی هنگ درام

در حوزه‌ی موسیقی سازهای جدیدی ابداع می‌شوند ولی اغلب آن ها مورد استقبال قرار نمی‌گیرند، اما در این میان ساز هنگ‌درام و یا هندپن که سازی نوظهور است یک استثناء در این موضوع محسوب می‌شود که علاوه بر داشتن صدای دلنشین و گرم نظر افراد زیادی را به خود جلب کرده است.

این ساز نوظهور در گروه سازهای کوبه‌ای قرار دارد و ظاهر آن ها شبیه سفینه های فضایی در فیلم های تخیلی و سپرهای جنگی در زمان‌های قدیم می‌باشد، ساز هنگ‌درام جزء سازهای گران قیمت به حساب می‌آید که دلیل این گرانی دشوار بودن ساخت آن و هم چنین تعداد محدود سازندگان آن می‌باشد البته با توجه به اینکه برای این ساز متقاضیان زیادی وجود دارد اما هنوز هم در کل دنیا سازندگان آن به دویست نفر هم نمی‌رسد.

هنگ‌درام هنوز در کارگاه ها و به صورت دستی ساخته می‌شود. مواردی چون انتخاب فلز و آلیاژ، زمان بر بودن فرم و شکل‌دهی ساز و در نهایت رسیدن به نت ها با کوک درست قسمتی از سختی‌های ساز هنگ درام می‌باشد. این ساز ابداعی صدای بسیار گرم، دلنشین و تاثیر گذاری دارد که علت آن هارمونیک‌های فراوانی است که در جزء به جزء نت ها وجود دارد. در واقع چون بدنه‌ی ساز یکپارچه است هنگامی که نتی به صدا در می آید، سایر نت ها با شدت کمتری به ارتعاش در می‌آیند و همین موضوع سبب دلنشین شدن صدای این ساز می‌شود.

ساختار هنگ‌درام

هنگ‌درام تشکیل شده از دو نیم پوسته‌ی فولادی است که برای نواختن آن نیازی به ابزار خاصی نمی‌باشد. این ساز از دو صفحه‌ی گرد و قوس دار جدا تشکیل شده است که ساختار آن همان طور که گفته شد به سپرهای جنگی زمان های قدیم شباهت زیادی دارد. صفحه‌ی رویی ویا همان قوس بالایی را دینگ Ding و نام صفحه‌ی پایینی را گو Gu می‌گویند که این بخش یک قسمت بزرگ در مرکز خود دارد.

بخش دینگ Ding: هنگ درام 7یا 8 دیمپل (فرو رفتگی) دارد که به این قسمت ها مناطق صوتی هنگ درام (The Field) می گویند. این فرورفتگی‌ها نت های گوناگونی را تولید می‌کنند که دور تا دور سطح قرار گرفته‌اند و به مرکز این سطح راCentral Boss گفته می‌شود. لازم به ذکر است که هر منطقه‌ی صوتی، خود می‌تواند نت های هارمونیک بیشتری را تولید کند.

قطر سطح هنگ‌درام 52 سانتی متر و ارتفاع آن به 24 سانتی متر می‌رسد. لازم به ذکر است که سطح دینگ و گو از طریق گاز نیتروژن به هم وصل می‌شوند. سازهنگ‌درام به وسیله‌ی ضربه، سابیدن، کشیدن، مالش و ضربه های ریز می‌تواند صدا تولید کند و نوازنده با توجه به مهارتی که دارد می‌تواند ریتم‌های مختلفی را اجرا نماید.

مدت زمان آموزش هنگ‌درام

سازهنگ‌درام ساز خیلی سخت و دشواری نیست اما برای یادگیری هر سازی باید تمرین و حوصله داشته باشید چون که مسلط بودن بر مبانی موسیقی زمان بر است. هنگ‌درام مانند سایر سازها دارای نت‌هایی می‌باشد که از الگوی خاصی پیروی می‌کند که به آن گام می‌گویند، گام در واقع الگوی فاصله نت ها می‌باشد. شناخت این گام ها و ویژگی های آن یک موضوع گسترده‌ای است که احتیاج به آموزش، تکرار و پشتکار دارد یادگیری ریتم شناسی اولین قدم در آموزش این ساز می‌باشد. هیچ گاه نمی توان زمان مشخص شده ای درباره ی مدت زمان آموزش هنگ‌درام بیان کرد چون یادگیری آن ارتباط مستقیمی به تلاش و پشتکار افراد داردف اما اغلب یادگیری کامل هنگ درام 6 ماه الی 1 سال زمان می‌برد

مشاهده همه سازها
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی