گیشا(کوی نصر)، بالاتر از خیابان نهم، پلاک 140، طبقه اول (بالای همکف)

تاثیرات موسیقی در دوران کرونا، قرنطینه و موسیقی در قرنطینه

صفحه اصلی مقاله ها تاثیرات موسیقی در دوران کرونا، قرنطینه و موسیقی در قرنطینه

تاثیرات موسیقی در دوران کرونا

موسیقی و تاثیرات آن بر افکار و احساسات ما موضوعی غیر قابل انکار است. به عبارتی می‌توانیم از موسیقی فارغ از جنبه درمانی، به عنوان ابزاری در جهت ایجاد حس مثبت و آرامش برای اشخاص استفاده کنیم. البته نوع موسیقی مناسب هر فردی نیست. این ابزار به ظاهر ساده باید برای افراد برونگرا و درونگرا تفکیک شود. در نظر داشته باشید اثر موسیقی در شرایط یکسان بر روی هر فرد می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین نمی‌توان برای همه افراد نسخه یکسان پیچید. موسیقی مناسب ضربان قلب را کاهش می‌دهد، فشارخون را پایین می‌آورد و ترشح هورمون‌های استرس‌زا را کم می‌کند. موسیقی باعث می‌شود بعضی احساسات سرکوب ‌شده خود را کشف کنیم و افکار استرس زا را از دهنمان دور کنیم.

بر اساس تحقیقات انسان ها در مواجهه با اتفاقات متفاوت احساسات متفاوتی را تجربه می‌کنند که گوش دادن به موسیقی با سبک های متفاوت می‌تواند تداعی کننده‌ی آن خاطره یا اتفاق برای فرد باشد. موسیقی انگیزه بسیار مناسبی برای انجام کارهایی که به تعویق افتاده است ایجاد می‌کند.

در حال حاضر و با شرایط فعلی که موجی از استرس و نا امیدی حاصل از ویروس کرونا بر جامعه سایه افکنده، موسیقی گزینه مناسبی برای بهبود روحیه محسوب می‌شود. ابزاری قدرتمند در عین حال بدون ضرر و هزینه. بسته به نوع افراد موسیقی بی‌کلام و یا موسیقی های ریتمیک می‌تواند تشویش فعلی را تا حد امکان کاهش دهد. همچنین به تحرک اندام ها به جهت خانه نشینی کمک بسزایی می‌کند که نوعی ورزش محسوب می‌شود و به سلامتی فردی که در قرنطینه به سر می‌برد، کمک می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم تاثیر موسیقی بر روح و روان خود را به خصوص در دوران کرونا جدی بگیرید و از آن استفاده کنید. به یاد داشته باشید رفتارهای ما تحت تاثیر فکر و حس ما قرار دارد. بنابراین مراقبت از این دو در وهله اول به سود خود شماست.

پژوهش‌های دانشگاهی نشان‌داده ‌است ریتم و ملودی ‌موسیقی‌کلاسیک سطح سروتونین تولیدی در مغز را افزایش می‌دهد و به منجر به آرامش انسان می‌شود. استفاده و به کارگیری ساز برای بانوان و آقایان و کودکان متفاوت است و انتخاب هر یک از آنها به عوامل متعددی بستگی دارد. در اینجا می‌خواهیم به بررسی ساز مناسب برای بانوان به عنوان نمونه بپردازیم.

شاید تفکیک سازها با عناوین زنانه و مردانه کار درستی نباشد ولی از حیث محبوبیت ساز در بین بانوان در کنار همه سازهایی که وجود دارد، میتوان گفت ساز دف محبوب ترین ساز بین خانم های ایرانی محسوب می‌شود یا لااقل در سالهای گذشته اینطور بوده‌است. ضمن اینکه سازهایی مثل نی و فلوت یا ساکسفون به دلیل جمع و جور بودن و حمل راحت در کنار سرعت یادگیری یکی از گزینه های مناسب برای بانوان محسوب می‌شود. با همه این تفاصیل مهم ترین فاکتور برای انتخاب ساز مناسب، علاقه فرد است. اگر موسیقی ایرانی مدنظر شخص باشد سازهایی مانند تار، سه تار، سنتور، تنبک و... انتخاب شایسته تری است و برای موسیقی کلاسیک گیتار، ارگ، پیانو، ویولن و... گزینه های مناسب‌تری هستند. البته سازهای کلیدی مثل پیانو برای هر دو سبک انتخاب خوبی خواهد بود.

فرقی نمیکند خانم یا آقا باشید چرا که بایستی زمان انتخاب ساز مورد علاقه شرایط فیزیکی خود را لحاظ کنید. مثلا اگر ظرفیت شش هایتان زیاد نباشد یادگیری سازهای بادی برایتان مناسب نخواهد بود یا لرزش دست به هنگام استفاده از سازهایی که بصورت مضرابی یا دارای پرده هستند مشکل ساز خواهد بود و اگر توان بدنی خوبی ندارید از سازهای کوبه ای استفاده نکنید.

مشاهده همه مقاله ها
نرم افزار مدیریت آموزشگاه موسیقی | موزیک آکادمی